Лікування наркоманії (наркозалежності): про наркотики, їх види та вплив на організм

Термін «наркоманія» безпосередньо пов’язаний з поняттям «наркотик» (з гр. – приводить в заціпеніння, ступор). Вперше термін «наркотик» був застосований до морфіноподібних алкалоїдів, похідних опію та їх синтетичним аналогам. На сьогоднішній день термін «наркотик» – психоактивна речовина внесена до переліку заборонених для загальнодоступного застосування.

 

Відповідно до опису Всесвітньої організації здоров’я: «наркоманія» – стан пов’язаний з порушенням психіки, на тлі стійкого бажання приймати психоактивні субстанції (в тому числі медичні препарати) з числа заборонених для вільного застосування, що призводять до систематичного використання, з згубним впливом на організм і вираженими віддаленими наслідками. Зловживання препаратами, що не входять до переліку «заборонені», називається токсикоманія.

 

Наркотичні речовини діляться на наступні групи:

 

Опіоїди (опій, героїн, морфін): прийом викликає знеболюючий і розслабляючий ефект, ейфорію. Формує швидке звикання, стійкий фізичний і психічний потяг. Передозування супроводжується важкими наслідками, найбільш загрозливе- порушення роботи дихального центру, асфіксія – смерть.

 

Психостимулятори (кофеїн, амфетамін, кокаїн): на короткий час підвищують мозкову активність і фізичну витривалість, на фоні вираженої ейфорії. Вкрай швидко формується важка психічна залежність. На фоні передозування підвищується артеріальний тиск, що сприяє розвитку необоротних порушень в головному мозку – супроводжуються інвалідністю / смертю.

 

Каннабіоїди (анаша, марихуана, гашиш): на фоні загального розслаблення, почуття релаксу, супроводжуване загальною легкістю і невимушеністю, змінюється сприйняття реальності, часткової або повної амнезії. Супроводжується вираженою психічною залежністю. Не призводить до смертельного передозування, але проявляється апатією, просторовою дезорієнтацією, виникає страх навколишнього – формується більш небезпечний стан: каннабіоїдний психоз, а надалі і деградація особистості.

 

Алкоголь (не залежно від % вмісту спирту): мала кількість розгальмовує, а збільшення випитого призводить до пригнічення вищої нервової діяльності, виникає порушення ходи, мови. Розвивається психічний потяг до «чарки», а потім і фізичний. Скорочення інтервалів тверезості викликає поліорганну недостатність, порушення в роботі органів і систем організму, що призводить до його загибелі.

 

Нікотиновмісні (сигарети, цигарки, кальян): загальнодоступний і легалізований наркотик, основна його дія на нервові клітини організму, з переважним впливом на нейрони головного мозку. вкрай токсичний (більше шкоди в поєднанні з домішками у вдихаїмому димі), офіційно смертельних випадків не зафіксовано.

 

Транквілізатори (рецептурні медичні препарати): ефект подібний до алкоголю, але при цьому супроводжується вираженою сонливістю, можливі коматозні стани. Безконтрольне, самостійне підвищення дозування препарату може призвести до порушення взаємозв’язків роботи головного мозку, як наслідок смерть.

 

Барбітурати (циклобарбитал, фенобарбітал): вкрай швидко формується фізична залежність, з вираженим психічним потягом. Призводить до порушення біологічних циклів, боязні знаходитись в соціумі, розвивається агорафобія. Передозування може викликати пригнічення роботи дихального центру, часто смерть настає уві сні.

 

Бензодіазепіни (діазепам, золпідем, дормікум) – швидко формується психічна залежність. За впливом на організм та результату, аналогічний барбітуратам.

 

Галюциногени (підрозділяють на три основних підгрупи):

 

  • психоделіки (мескалін, солі, LSD): їх прийом змінює мислення і сприйняття, поведінка супроводжується маренням і галюцинаторними баченнями. Смерть на фоні вживання – вкрай рідко, найчастіше загибель виникає від каліцтв на фоні дезорієнтації, поведінкових змін і порушення просторової реальності (дорожньо транспортні катастрофи, утоплення, падіння, інше);
  • деліріанти (атропін, гіосциамін, скополамін): характеризується розвитком просторової дезорієнтації, супроводжується частими амнезіями, розвитком гострих психозів з галюцинаціями і словесним брудом. Передозування – рідко, характерна смерть від нещасних випадків;
  • дисоціативні речовини (фенциклидин, кетамін, ГОМК): характерний поділ психічних функцій від тілесного сприйняття, порушення контролю над тілом, занурення в ілюзію іншого світу. Викликає стійкий психічний потяг, супроводжується формуванням «власної реальності». Передозування виникають вкрай рідко, смертельний результат характерний для людей, які вживають інші галюциногени.

 

Розглядаючи згубний вплив психоактивних речовин на наш організм, згладжується та мала грань – між цілющими ліками та страшною отрутою. Їх підконтрольний прийом, призводить до високих результатів в лікуванні тих чи інших важких захворювань, але тільки перевищивши дозу і частоту прийому, формується стійка залежність, яка супроводжується «нестримним потягом» та веде до знищення тіла і розуму. Навіть найефективніший медичний препарат з розряду «ефективні ліки», може перетворитися в «страшний наркотик».

 

 

Наслідки прийому наркотиків призводять до серйозних порушень функціонування організму та тягне більш серйозні проблеми:

 

  • вплив на психіку (сп’яніння, ілюзії, галюцинації);
  • неминучість передозування (постійне підвищення дози для досягнення стану афекту);
  • токсичність самої речовини (цироз, склероз, поліорганні порушення);
  • від способу застосування (флегмони, тромбози, септичні стани);
  • руйнування психіки (амнезія, слабоумство, деменція);
  • порушення інстинкту самозбереження (травми, падіння з висоти – відчуття здатності до польоту);
  • це тільки мала частина з описаних порушень та змін.

 

Наркоманом може стати практично кожна людина – життя непередбачуване … людина, що стала наркоманом, незабаром стає прокляттям і тягарем для своєї родини та близьких, що несе небезпеку як для себе так і для оточуючих … і рано чи пізно проходить всі стадії деградації які ведуть до розпаду особистості, і подальшої …

З повагою колектив клініки MedicoMente!

 

Інші статті